24 stycznia 2020

Koronawirus wykryty w Chinach budzi coraz większy niepokój – i już nie tylko w Azji. Wirus dotarł także do Japonii, Korei Płd i USA. Na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego pojawił się komunikat kierowany do podróżnych, jak i zalecenia dla pracowników ochrony zdrowia.

Specjalista chorób zakaźnych i epidemiolog Janusz Kaliszczak powiedział w Radiu Via, że nowy wirus już został zdiagnozowany.Na razie nie jest on tak groźny jak SARS, który an początku XXI zabił setki tysięcy osób, ale może szybko się rozprzestrzeniać ze względu na dużą migrację ludności i szerokie możliwości podróżowania.

Nasz poranny gość powiedział, że należy poważnie podchodzić do zaleceń służb. Zwłaszcza osoby podróżujące w rożne rejony świata powinny pamiętać o podstawowych zasadach higieny – myciu rąk, używaniu chusteczek dezynfekcyjnych czy jednorazowych maseczek.

Rada Światowej Organizacji Zdrowia ogłosiła, że „Wirus Wuhan na razie nie jest zagrożeniem międzynarodowym”. Do tej pory według oficjalnych danych wirus zaraził 800 osób, zmarło 26.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska