5 marca 2021

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przychylił się do wniosku burmistrza Brzozowa i wydał ustną decyzję zezwalającą na odstrzał trzech wilków bytujących w lasach w okolicy Brzozowa w woj. podkarpackim – poinformował rzecznik GDOŚ Piotr Otrębski.

Decyzja ta jest konsekwencją ataku trzech wilków na pilarzy z Brzozowa, do którego miało dojść 1 marca. Jak wyjaśnia rzecznik GDOŚ zachowanie wilków miało wskazywać na przygotowanie przez nich ataku, co potwierdziła wizja lokalna przeprowadzona przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Wydanie decyzji o odstrzale wilków jest podyktowane względami bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców, w tym osób pracujących w lesie – podkreśla Piotr Otrębski. Decyzja zezwala na stopniową eliminację poprzez odstrzał do trzech wilków. Rzecznik dodał, że możliwy jest scenariusz, w którym po wyeliminowaniu najbardziej agresywnych osobników, reszta przestanie zbliżać się do ludzi i zagrożenie ustanie, a co za tym idzie, ustąpią przesłanki do eliminacji kolejnych sztuk.

Jak dodał rzecznik Piotr Otrębski tryb wydania decyzji spowodowany jest potrzebą niezwłocznego działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom. Decyzja jest ważna do 31 marca.

 

Małgorzata Oczoś-Bładzińska