2 kwietnia 2021

Brusno Nowe

Brusno Stare. To dzięki mieszkańcom tej nieistniejącej już wsi położonej na Roztoczu, w wielu miejscach dzisiejszego województwa podkarpackiego i lubelskiego, spotykamy kamienne krzyże. Ustawione przy drogach i na polach, a każdy z nich ma swoją historię.

W Bruśnie Starym na Roztoczu rozwinął się prężny ośrodek kamieniarski. To tutaj twórcy ludowi obrabiali kamień, by stworzyć z niego krzyże, kapliczki, macewy ale też inne elementy, niezbędne do funkcjonowania gospodarstw. Niestety, wskutek tragicznych wydarzeń, których kulminacją była akcja Wisła w 1947 roku, wieś przestała istnieć, a wraz z nią, także rzemiosło kamieniarskie. 

Dzięki pasjonatowi kamieniarstwa i regionaliście, Grzegorzowi Ciećka, udało się zinwentaryzować ponad 900 obiektów, krzyży przydrożnych i mogilnych oraz kapliczek, będących dziełem kamieniarzy bruśnieńskich. Omawiane obiekty możemy spotkać  szczególnie na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego. Dzięki szczegółowemu opracowaniu wraz z podaniem lokalizacji, możemy bez przeszkód dotrzeć do prezentowanych krzyży i kapliczek. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie kamiennekrzyze.pl 

Część 1

Część 2

Autor zdjęć: Grzegorz Ciećka 

Piotr Mazurkiewicz