28 września 2019

28 września w strzyżowskiej kolegiacie wystąpili znani polscy artyści: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Wilk oraz Andrzej Ferenc. Wykonali Oratorium Kazimierz Pułaski, które napisał specjalnie dla Strzyżowa wybitny polski kompozytor Włodzimierz Korcz do słów Moniki Partyk – krakowskiej poetki.

W 2019 roku przypada 250. rocznica wydarzeń związanych z Konfederacją Barską na Ziemi Strzyżowskiej. W miejscowej tradycji istnieje przekaz, który mówi, że po bitwie na Pobitnem rozproszeni konfederaci barscy zebrali się w Strzyżowie w kościele parafialnym w dniu 15 sierpnia 1769 r. Według tej tradycji miał w nabożeństwie uczestniczyć dowódca konfederacki, późniejszy bohater walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Kazimierz Pułaski. Miał on polecić nawet, aby dodać do sztandaru konfederatów, zawierającego Orła i Pogoń, wizerunek Matki Bożej Strzyżowskiej.

W wykonaniu oratorium wzięły udział  połączone chóry: Strzyżowski Chór Kameralny, Chór „Akord” ZNP i SCK w Mielcu, Podkarpacki Chór Męski, Przemyska Orkiestra Kameralna którym dyrygował będzie prof. dr hab. Grzegorz Oliwa.

Źródło: strzyzow.pl 

 

Piotr Mazurkiewicz