2 października 2020

fot.pixabay

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy.

Prawie 3 tys. Niebieskich Kart wypełnili w tym roku podkarpaccy policjanci. W ramach prowadzonych działań ujawnili 3,5 tys. osób pokrzywdzonych przemocą.

Jak mówiła na naszej antenie kom. Elżbieta Siupik z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, ofiarami przemocy najczęściej są kobiety, które stanowią 70 proc. ogółu osób doznających przemocy, mężczyźni – 15 proc i dzieci – 15 proc.

Kom. Elżbieta Sipik powiedziała, że świadomość ludzi w ostatnich latach znacząco wzrosła. Reagują osoby doznające przemocy, jak również rodzina czy sąsiedzi przekazują na policję informacje o tym, że komuś dzieje się krzywda. „Każdy sygnał jest sprawdzany” – podkreślała. 

Informacje można przekazywać na policję czy do ośrodków pomocy społecznej. Ofiary przemocy mogą także szukać pomocy w stowarzyszeniach lub fundacjach oraz w specjalistycznych ośrodkach wsparcia dla ofiar przemocy. Na Podkarpaciu działają 4 takie ośrodki: w Lesku, Nowej Sarzynie (powiat leżajski), w Korytnikach (powiat przemyski), w Gorzycach (powiat tarnobrzeski).

Pełen wykaz ośrodków pomocy można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Zobacz tutaj

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska