7 lutego 2019

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach w cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim Kinie „Zorza”, zaprasza film „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

Projekcja odbędzie się 12 lutego 2019 r. w Kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 18.00 i poprzedzona będzie prelekcją historyczną. Organizatorem projektu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Dostępność bezpłatnych wejściówek do sprawdzenia pod numerem telefonu 17 86 06 054. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 od poniedziałku 4 lutego od godziny 13.00, od 5 lutego w Kinie „Zorza”.

 

Historia, którą pokazuje w filmie Ryszard Bugajski to próba rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, generała brygady Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Opowieść rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, gdzie trafił po aresztowaniu w 1945 przez NKWD i kończy wykonaniem wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu zimą 1953 roku. Obrazowi towarzyszą retrospekcje z okresu okupacji i konspiracyjnej działalności generała, szczególnie zamach na kata Warszawy, generała SS Franza Kutscherę.

Agnieszka Radochońska-Kloc