3 stycznia 2022

Nowy taryfikator mandatów i zaostrzenie kar. Zmiany w przepisach ruchu drogowego obowiązują od nowego roku i mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Pierwsze mandaty wg nowego taryfikatora posypały się już m.in. w Rzeszowie. Dwóch kierowców za przekroczenie prędkości o ponad 51km/h zostali ukarani mandatem w wysokości 1,5 tys. i stracili prawo jazdy.

To właśnie za przekroczenie dozwolonej prędkości kary są dotkliwe. Mogą wynieść nawet 2,5 tys. zł – mówiła na antenie Radia VIA kom. Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Za niektóre wykroczenia mandaty będą zdecydowanie wyższe, a w przypadku łączenia kilku policjant może nałożyć mandat w wysokości do 6 tys. zł.

Rozmowa przez telefon trzymany w reku podczas jazdy samochodem może nas kosztować 500 zł, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście zapłacimy 1500 zł. Ale i pieszy zapłaci mandat za rozmowę przez telefon podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych w wysokości 300 zł. Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazów wyprzedzania będzie zagrożone karą 1000 zł mandatu. W przypadku recydywy kwota to wyniesie 2000 zł. Także 2000 zł wyniesie mandat za jazdę autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikają to ze znaków drogowych. 800 zł będzie można zapłacić za parkowanie pojazdu na miejscu dla niepełnosprawnych.

Na razie nie wzrosła wysokość punktów karnych za przewinienia. Nowy taryfikator w tym przypadku ma wejść w życie od połowy września tego roku.

 

 

 

 

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska