6 maja 2022

Dziś obchodzony jest Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem bezpieczeństwa. Jak wynika z raportu NIK w ciągu ostatnich 10 lat (2010-2020) rocznie ginęło w Polsce średnio ponad 3,2 tys. osób (ok. 8 każdego dnia). Kom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie powiedział w Radiu VIA, że obecnie w dużej mierze o bezpieczeństwie na drodze decyduje człowiek, ponieważ infrastruktura drogowa jest w coraz lepszym stanie i jeździmy nowszymi samochodami. Brakuje pokory i rozwagi zwłaszcza u młodych kierowców – mówił nasz poranny gość.

Kom. Grześ powiedział w Radiu VIA, że w niektórych sytuacjach zachowania także doświadczonych kierowców przekraczają zdrowy rozsądek. Dotyczy to zwłaszcza manewrów wyprzedzania i wymijania.

Wciąż dużym problemem polskich dróg są nietrzeźwi kierowcy. Tylko podczas majowego weekendu policjanci na Podkarpaciu wyeliminowali z ruchu 82 pijanych kierujących. Kom. Grześ powiedział, że obecnie elementami podnoszenia świadomości bezpieczeństwa w ruchu drogowym są policyjne akcje i edukacja już od przedszkola. W sobotę podkarpaccy policjanci na drogach regionu będą prowadzić działania „Motocykl”.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska