1 października 2021

Jesienią na kierowców czyhają drogowe pułapki. Policjanci apelują o rozwagę.

Mgła, wilgoć, opady deszczu, mokre liście na drodze – takie warunki wymuszają, aby za kierownicą być bardziej czujnym i przygotowanym do błyskawicznej reakcji. Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ bardzo gwałtownie zmieniają się warunki atmosferyczne.

Nasz poranny gość kom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przypomniał o przygotowaniu samochodu do zmieniających się warunków pogodowych. Warto sprowadzić oświetlenie pojazdu, a także wycieraczki – czy nadążają ze zbieraniem wody z przedniej szyby auta podczas opadów.

Podczas jazdy przy zmiennej aurze trzeba pamiętać o tym, że droga hamowania może się wydłużyć – mówił kom. Grześ w Radiu VIA.

Kom. Grześ przypomniał, że prędkość zawsze powinniśmy dostosować do panujących warunków, nawet jeśli oznacza to, że będziemy jechać zdecydowanie wolniej. Zwłaszcza gdy panują mgły, albo wieje silny wiatr. Nasz poranny gość przypominał także o konieczności zakładania odblasków przez pieszych czy rowerzystów i użytkowników hulajnóg.

Szybciej zapadający zmrok sprawia, że bez elementów odblaskowych jesteśmy niewidoczni na drodze. Niestety piesi zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – mówił kom. Grześ.

Kom. Paweł Grześ apelował do wszystkich użytkowników dróg, zarówno kierujących jak i pieszych o rozwagę i ostrożność.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska