28 maja 2021

Od 1 czerwca wiele zmieni się dla kierowców. Ale nie tylko. Nowe przepisy, które wejdą w życie, będą dotyczyć także pieszych.

Po pierwsze nastąpi zmiana w limitach prędkości na obszarze zabudowanym. Dopuszczalna prędkość będzie wynosić 50 km/h niezależnie od pory dnia. Dotychczas w porze nocnej można było przyspieszyć do 60 km/h. Kolejna zmiana dotyczy zasady jazdy na autostradach i drogach ekspresowych. Koniec z tzw. jazdą na zderzakach. Minimalna odległość pomiędzy pojazdami będzie musiała wynosić 50 metrów. Ale są też wyjątki od reguły – mówił w porannym programie radia VIA komisarz Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Kodeks drogowy wprowadza także duże zmiany w obrębie przejść dla pieszych. Zgodnie z nowymi regulacjami pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Nowe przepisy wprowadzają także zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń np. słuchawek podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych – mówił w Radiu VIA kom. Paweł Grześ. 

Nowe regulacje nie wprowadzają wyższych mandatów za wykroczenia drogowe.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska