4 lipca 2019

Narodowy Fundusz Zdrowia nie limituje już operacji wszczepiania endoprotez. Płaci za każdy zabieg. Ma to wpłynąć na czas oczekiwania pacjentów na operację.

W mieleckim szpitalu specjalistycznym ortopedzi będą pracować teraz także popołudniami. Każdego roku wykonywali średnio ok. 400 pierwotnych protezoplastyk. Teraz będą mogli zoperować więcej pacjentów, bo nie ogranicza ich już kontrakt. Ordynator oddziału ortopedycznego Mirosław Midura przyznał, że do tej pory niektórzy musieli czekać na zabieg nawet 5 lat .

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu Józef Więcław przyznał, że dotychczasowa obsada personelu dostosowana była do kontraktu z NFZ . Teraz trzeba będzie przeorganizować system pracy, by spełnić oczekiwania pacjentów – dodał.

W innych placówkach na Podkarpaciu czas oczekiwania na zabieg endoprotezy stawu biodrowego czy kolanowego znacząco się skrócił. Jak informuje podkarpacki oddział NFZ w szpitalu w Tarnobrzegu, Nisku, Sanoku i leżajsku na operację stawu biodrowego pacjenci czekają miesiąc, w Brzozowie czas oczekiwania to 2 miesiące, a w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Rzeszowie do pół roku.

Natomiast na zabieg implantowania stawu kolanowego najkrócej – około miesiąca – czeka się w szpitalu w Tarnobrzegu, Nisku i Brzozowie.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska