27 stycznia 2020

Mikrorachunek, ulga termomodernizacyjna - to nowości w rozliczeniu podatku dochodowego za ubiegły rok.

Do końca stycznia pracodawcy maja czas przekazać pracownikom PIT 11. Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do składania zeznań podatkowych przez internet. To szybka ścieżka złożenia PIT-u i mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu w wypełnianiu deklaracji – przekonywała na antenie Radia Via Krystyna Kwolek z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Na Podkarpaciu w ubiegłym roku złożono 880 tys. zeznań PIT, z czego 80% dokumentów złożono w formie elektronicznej, korzystając z usługi Twój e-PIT lub systemu e-Deklaracje.

Nie wszyscy muszą składać zeznanie podatkowe za ubiegły rok. PIT-u np. nie muszą wypełniać np. emeryci, którzy emeryturę. Za nich zeznanie wypełni ZUS. Są jednak wyjątki – mówi Krystyna Kwolek.

Novum w tym roku jest konieczność założenia mikrorachunku w przypadku, kiedy będziemy musieli dokonać wpłaty na rzecz fiskusa. Wszelkie nadpłaty otrzymamy na dotychczasowych warunkach, na wskazany rachunek bankowy.

Rozliczając się z fiskusem możemy skorzystać z ulg podatkowych. Osoby, które korzystały z programu „Czyste powietrze” mogą skorzystać po raz pierwszy z ulgi termomoderniazacyjnej. Z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł.

Ponadto podatnicy mogą skorzystać z ulgi rodzinnej, rehabilitacyjnej czy ulgi na internet.

Na złożenie PIT-u mamy czas do 30 kwietnia.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska