18 maja 2022

Podkarpacki rynek pracy otwarty na obywateli Ukrainy. Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy na koniec kwietnia wynika, że 532 przedsiębiorców zadeklarowało chęć zatrudnienia między innymi obywateli Ukrainy na prawie 1500 stanowiskach pracy.

Pojawiające się oferty dotyczą rożnych branż i dotyczą zatrudnienia zarówno mężczyzn jak i kobiet – mówił w Radiu Via, Krzysztof Powrózek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Nasz poranny gość powiedział, że uchodźcy, którzy chcą potwierdzić posiadane wykształcenie, by móc pracować w wyuczonym zawodzie mogą wnioskować o zniżkę na nostryfikację dyplomu albo dopłatę z urzędu pracy.

W podkarpackich powiatowych urzędach pracy zostało zarejestrowanych jako bezrobotnych lub poszukujących pracy, według danych na koniec kwietnia, 1 243 obywateli Ukrainy. Za pośrednictwem pośredniaków skierowanie do pracy otrzymało 336 uchodźców.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie na Podkarpaciu legalną pracę od początku roku podjęło ponad 8 tys. obywateli Ukrainy.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska