28 marca 2022

Żywność, środki higieniczne i pierwszej potrzeby, a także schronienie zapewnia uchodźcom Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Ks. Piotr Potyrała dyrektor rzeszowskiej Caritas podsumował na naszej antenie pierwszy miesiąc pomocy kierowanej do uchodźców i do Ukrainy.

W dwóch ośrodkach w Głogowie Młp. i Myczkowcach do tej pory schronienie znalazło ponad 270 osób – mówił nasz poranny gość.

W punkcie doraźnej pomocy przy ul. Jana Styki Rzeszowie wciąż zbierana jest żywność, która jest m.in. wydawana uchodźcom mieszkającym w Rzeszowie. Szeroka akcja Caritas to także wspólna zbiórka powerbanków z redakcją Radia Via. Do tej pory zebraliśmy ponad 200 powerbanków, a także baterie i latarki. Sprzęt trafił do rożnych miejscowości w Ukrainie. Ks Piotr Potyrała, powiedział, że w ciągu miesiąca wyruszało kilkadziesiąt transportów humanitarnych za wschodnią granicę.

Ks. Piotr Potyrała powiedział, że zbiórki na rzecz uchodźców nadal będą prowadzone, ponieważ potrzebujących wciąż przybywa. W punkcie pomocy Caritas przy ul. Jana Styki została zatrudniona psycholog z Ukrainy, która także uciekała przed wojną. Teraz udziela pomocy uchodźcom, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska