20 października 2021

2 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Prawie 16 mln poniżej minimum socjalnego. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu.

Z raportu wynika, że w 2020 roku w Polsce o 378 tysięcy zwiększyła się liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie, w tym o niemal 50 tys. zwiększyła się liczba skrajnie ubogich seniorów i o prawie 100 tys. Skrajnie ubogich dzieci.

Do ubogich z pomocą dociera Caritas diecezji rzeszowskiej. Jak powiedział w Radiu VIA ks. Piotr Potyrała, dyrektor rzeszowskiej Caritas, w ostatnich miesiącach zwiększyła się liczba osób, które proszą o rożne formy wsparcia.

Ks. Piotr Potyrała powiedział w porannym programie, że niektórym rodzinom polepszyła się sytuacja materialna dzięki programom socjalnym realizowanym przez państwo. Nie mniej jednak, w obecnej sytuacji gospodarczej, do Caritas zgłaszają się nowe osoby będące w trudnym położeniu i z myślą o nich organizowane są akcje zbiórki żywności. Taka zbiórka prowadzona była m.in. w szkołach przez koła Caritas. Zebrana żywność dziś trafi do 32 studentów polskiego pochodzenia zza wschodniej granicy, którzy znajdują się trudnej sytuacji.

Caritas dociera także do osób starszych, przekazując im paczki z żywnością i środkami czystości. Na początku października na osiedlu Przybyszówka w Rzeszowie powstał Dzienny Dom Seniora, prowadzony m.in. przez Caritas. Z rożnych form pomocy w placówce korzysta ponad 20 osób.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska