11 lutego 2022

Trzydzieści lat temu św. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego, aby uwrażliwić ludzi oraz katolickie instytucje służby zdrowia na potrzebę uwagi na chorych i ich opiekunów -mówił w Radiu VIA ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas diecezji rzeszowskiej .

„Bądźcie Miłosierni, jak Ojciec Wasz jest Miłosierny” – pisze papież Franciszek w Orędziu na 30. Światowy Dzień Chorego. Święto przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

Ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas diecezji rzeszowskiej powiedział w Radiu VIA, że trzydzieści lat temu św. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego, aby uwrażliwić ludzi oraz katolickie instytucje służby zdrowia na potrzebę uwagi na chorych i ich opiekunów. Podkreślił, że w tegorocznym orędziu Ojciec święty zwraca uwagę na to, że chory jest ważniejszy od choroby i podkreśla potrzebę bliskości.

Ks. Piotr Poryała apelował, by chorzy przyjmowali sakrament namaszczenia chorych, który pozwala umacniać duchowo.

Nasz poranny gość powiedział, że chorym potrzebne jest codzienne wsparcie ze strony bliskich i instytucji. Caritas diecezji rzeszowskiej prowadzi dwa ośrodki pielęgnacyjno – opiekuńcze w Jaśle i Głogowie Młp. Przez całą dobę chorzy otrzymują w nich pomoc medyczną i wsparcie duchowe. Ks. Piotr Potyrała powiedział na naszej antenie, że Światowy Dzień Chorego zwraca naszą uwagę na to, że chorzy są wśród nas, potrzebują naszego miłosierdzia i pomocy.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska