29 marca 2021

Mniejsza liczba wiernych w kościołach, zakaz całowania krzyża podczas adoracji, błogosławieństwo pokarmów na placach kościelnych. To tylko niektóre zalecenia Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie na czas Wielkiego Tygodnia, o których mówił na antenie Radia VIA ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii.

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przypomina o zasadach bezpieczeństwa w związku z pandemią. W kościołach może przebywać jedna osoba na 20 m. W komunikatach kuria prosi o odpowiedzialne zachowanie wiernych i duszpasterzy, by nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem. O zachowywanie obowiązujących obostrzeń apelował na naszej antenie także ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii.

Ks. Tomasz Nowak przypomniał o obowiązującej dyspensie od uczestnictwa w mszach świętych w niedziele i święta nakazane wszystkich wiernym, którą udzielił biskup Jan Wątroba.

Ks. Tomasz Nowak poinformował o zmienionych zasadach, które mogą obowiązywać przy obrzędach liturgii w Wielkim Tygodniu. W Wielki Czwartek Mszę Krzyżma w katedrze rzeszowskiej będą sprawować tylko oddelegowani księża. Nie będzie tradycyjnej pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza i scholi do katedry. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej zostanie pominięty obrzęd obmycia nóg.

W Wielki Piątek w Liturgii Męki Pańskiej podczas adoracji Krzyża Świętego tylko przewodniczący liturgii może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali mogą adorować Krzyż Święty przez przyklęknięcie lub skłon z zachowaniem odpowiedniej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez całowanie i dotykanie krzyża – mówił ks. Tomasz Nowak.

Adorację Chrystusa Eucharystycznego w Ciemnicy i Grobie Pańskim będą mogły się odbywać, ale pod warunkiem zachowania limitów osób mogących przebywać jednocześnie w kościele. Stąd zalecenia Kurii wydłużenia czasu otwarcia świątyń dla wiernych.

Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę mają się dobywać na placach przykościelnych, a nie wewnątrz kościołów. Ks. Tomasz Nowak przypomniał w porannym porogamie, że kto nie może przyjść do kościoła, pokarmy może pobłogosławić w domu.

Procesje rezurekcyjne po Wigilii Paschalnej albo w poranek Wielkanocny zgodnie z zaleceniami Kurii Diecezjalnej będą odbywać się tylko na terenie kościelnym.

 

Katolickie Radio VIA przeprowadzi transmisje nabożeństw Triduum Paschalnego oraz Mszy Świętych w Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny:

Wielki Czwartek:

10:00 Transmisja Mszy Krzyżma z Katedry Rzeszowskiej

18:00 Transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej

Wielki Piątek

18:00 Transmisja Liturgii Męki Pańskiej z Katedry rzeszowskiej

Wielka Sobota

10:00 Transmisja błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny z kościoła św. Krzyża w Rzeszowie

20:00 Transmisja Wigilii Paschalnej z Katedry rzeszowskiej

Niedziela Wielkanocna

06:00 Transmisja procesji rezurekcyjnej i Mszy Świętej z Katedry rzeszowskiej

09:00 Transmisja Mszy Świętej z Bazyliki oo. Bernardynów w Rzeszowie

Poniedziałek Wielkanocny

09:00 Transmisja Mszy Świętej z Bazyliki oo. Bernardynów w Rzeszowie

 

 

 

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska