9 czerwca 2020

To jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki – mówi ks. Tomasz Nowak.

Boże Ciało, przypadające w czwartek, to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki – mówi ks. Tomasz Nowak.

Z uroczystością Bożego Ciało wiąże się wiele zwyczajów ludowych, jak np. sypanie kwiatów przez dzieci, dzwonienie dzwonkami, a niektórzy wierni po Mszy św. zabierają z ołtarzy zielone gałązki.

Głównym punktem obchodów uroczystości Bożego Ciała jest procesja eucharystyczna. W związku ze stanem epidemii uległ zmianie program uroczystych obchodów. Jak powiedział w porannym programie Radia Via ks. Tomasz Nowak, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, zaleca się, by procesje odbywały się jedynie na terenach przykościelnych.

Uczestnicy procesji, z wyjątkiem prowadzących liturgię, mają mieć zakryte usta i nos albo powinni zachować odległość 2 metrów. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem w odniesieniu do zgromadzeń liturgicznych, a do takich należy procesja, nie obowiązuje limit uczestników.

Rzeszowskie uroczystości odbędą się w katedrze rzeszowskiej o godz. 12.00. Bp Jan Wątroba będzie przewodniczył Mszy św., a następnie poprowadzi procesję eucharystyczną wokół katedry. Transmisja Mszy św. na antenie Radia Via.

Biskup Edward Białogłowski będzie natomiast przewodniczył Mszy św. na placu przy kościele farnym w Jaśle o godz. 10.00, a następnie poprowadzi procesję eucharystyczną wokół kościoła.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska