23 czerwca 2021

Premiera spektaklu w ramach festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2021

Teatr „Maska” zaprasza na  premierę spektaklu „Biruta i tajemnica rzeki” w reżyserii  Przemysława Jaszczaka. Premiera spektaklu odbędzie się podczas festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2021. w sobotę  26 czerwca 2021 r. o godz. 15:00 oraz w niedzielę  27 czerwca 2021r. o godz. 16:30.

 

W wiosce chlubiącej się tytułem najspokojniejszej na świecie zaczynają dziać się niepokojące rzeczy: jedzenie nabiera gorzkiego smaku, dzieci zaczynają chorować, zwierzęta są osowiałe. Zdaje się, że tajemnicza trucizna przenika wodę, którą piją mieszkańcy wioski, którą podlewają swoje ogrody warzywne i którą poją zwierzęta.

W wiosce mieszka od niedawna Biruta, wiedźma, a może po prostu samotna kobieta, która rozmawia ze zwierzętami i z żywiołami. Mówi się o niej, że czci dawnych bogów i zna się na ziołach. Jonas, sołtys wsi, wraz z popierającą go radą, oskarża Birutę o zatruwanie wody i zły wpływ na całą wioskę. Biruta broni się przed zarzutami i proponuje, że znajdzie przyczynę nieszczęścia. Kobieta dostaje ultimatum: ma trzy dni, aby znaleźć winnego, w przeciwnym razie zostanie wypędzona z wioski na zawsze. Biruta w towarzystwie córki Jonasa wyrusza w podróż, w głąb pierwotnych sił przyrody.

Efekt jej poszukiwań okaże się zaskakujący. Spektakl, odwołujący się do mitologii bałtyjskiej, łączy odwieczne pytania o sens życia i wartości, na jakich powinna opierać się wspólnota, z aktualnymi kwestiami, takimi jak wpływ człowieka na świat natury czy kobieca siła. Wyruszcie wraz z Birutą w wędrówkę poprzez świat pierwotnych żywiołów.

Iwona Kosztyła