21 sierpnia 2020

To już 28. edycja festiwalu, który przyciągał do Jarosławia pasjonatów muzyki dawnej.

Festiwal Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu w tym roku odbędzie się w skromniejszej formie ze względu na ograniczenia sanitarne, jednak tradycyjnie z atrakcyjnym programem – m.in. dawnymi pieśniami przeciw zarazie, wpisaną w czas liturgię, a także seminariami, warsztatami i wieczornymi biesiadami z tańcem do muzyki na żywo.

To już 28. edycja festiwalu, który przyciągał do Jarosławia pasjonatów muzyki dawnej nie tylko z Polski, ale i wielu zakątków świata. Rytm dnia wyznaczać będzie liturgia. Jutrznie i nieszpory wyśpiewywane według zasad rytu dominikańskiego oraz Msze, od kilku lat oprócz zwyczajnej formy, także w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego czy właśnie w rycie dominikańskim.

 

Od początku festiwalu dla wszystkich chętnych uczestników zaplanowano warsztaty. Muzykę skrzypcową południowo-wschodniej Polski prowadzić będzie wybitny skrzypek Witek Broda. Natomiast warsztaty przygotowujące do finałowego, sobotniego koncertu, będzie prowadził dr Bartosz Izbicki. Śpiewacy z zespołu Jerycho wraz z uczestnikami warsztatów wykonają wszystkie elementy liturgii Nieszporów Wielkanocnych nawiązując do praktyki zakonu jezuitów z przełomu XVI i XVII wieku.

 

W tym roku festiwal odbędzie się w tradycyjnym już terminie – ostatnim pełnym tygodniu sierpnia (23-30 sierpnia), jednak wieczorne koncerty będą dopiero od środy.

 

Iwona Kosztyła