26 listopada 2021

Spotkanie odbędzie się w pubie Niezła Sztuka w BWA Rzeszów w niedzielę 28.11.2021 r. o godz. 17:00.

Twórców inicjatywy „Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” realizowanej przez Fundację Rzeszowską zapraszają serdecznie na przedpremierowy, stacjonarny odsłuch słuchowiska inspirowanego życiem i twórczością Tomasza Stańko pt. „#Istnienie Poszczególne” w reż. Michała Chołki, który obędzie się w ramach Rzeszów Jazz Festiwal.

Tomasz Stańko przyjeżdża do rodzinnego Rzeszowa, żeby zaprezentować nowo napisany hejnał miasta. Wizycie towarzyszą skrajne emocje. W oczekiwaniu na koncert muzyk przypomina sobie całe swoje życie i koniecznie chce zakończyć jedną niezałatwioną od dawna sprawę… Tutaj wszystko się zaczęło, czy również tu wszystko się skończy?

Słuchowisko „Istnienie Poszczególne” to historia inspirowana życiem i twórczością Tomasza Stańko z silnie obecnymi wątkami biograficznymi, niepozbawiona jednak również fikcji literackiej.

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest związany z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Michał Chołka. W rolę Tomasza Stańko wcielił się Robert Żurek – jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Inicjatorem powstania słuchowiska, a także koordynatorem muzycznym jest Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz.

Nieodłącznym elementem słuchowiska jest improwizowana muzyka, którą stworzyli czołowi polscy muzycy jazzowi: Tomasz Nowak, Michał, Szkil, Piotr Lemańczyk i Dawid Fortuna. Poprzez narrację i odpowiednio wykreowany muzyczny klimat twórcy słuchowiska przybliżają świat Tomasza Stańko, jego charakter, artystyczną postawę i bezkompromisową twórczą drogę pełną przeciwności, wzlotów i upadków, która w efekcie uczyniła zeń artystę kompletnego.

Radiowa premiera słuchowiska odbędzie się w dn. 30.11.2021 w ogólnopolskim Radio 357.

 

Iwona Kosztyła