3 sierpnia 2019

Spektakl zrealizowany przez Gorlickie Centrum Kultury będzie można zobaczyć w Gorlicach, Jaśle i Krośnie.

Jedna z łemkowskich legend opowiada historię “śpiącego” wojska. Podobno cała armia w pełnym rynsztunku wraz z giermkami i konnicą śpi w podziemiach pod zamkiem na Górze Świętej Jadwigi. Łemkowie będąc jedną z czterech uznanych mniejszości narodowych w Polsce pozostają w ogólnej świadomości ciągle tak samo tajemniczy, jak to uśpione wojsko z legendy. Spektakl “Ja jestem pamięcią” jest wyprawą w głąb ich historii, wyprawą do wnętrza magicznego świata łemkowskich legend i obyczajów, powrotem do czasu, kiedy każda góra i każdy kamień opowiadały swoją historię, a za prawie każdą z tych historii krył się upiór czy duch.

Sztuka powstała na styku działań artystycznych i społecznych, angażując profesjonalnych twórców teatralnych i społeczność lokalną. W projekcie biorą udział profesjonalni artyści oraz mieszkańcy Gorlic i okolic. Od czerwca do sierpnia wszyscy razem badali pamięć dotyczącą Łemków. W trakcie wspólnej pracy stworzyli spektakl łączący elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i widowiska multimedialnego.

(opis organizatora)

Spektakl o Łemkach będzie można zobaczyć w Gorlickim Centrum Kultury, Jasielskim Dom Kultury i Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Szczegóły na plakacie.

Spektakl, który został zrealizowany w ramach projektu ODYSEJA ŁEMKOWSKA dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Artur Sołek