1 grudnia 2021

5 grudnia premiera nowego pokazu warsztatowego Młodej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

5 grudnia o godz. 19:00 w Szajna Galerii rzeszowskiego Teatru odbędzie się premiera nowego pokazu warsztatowego uczestników Młodej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Pokaz warsztatowy pt. „Modlitwy zwierząt” stworzyła młodzież, która pracowała pod kierunkiem aktorki Barbary Napieraj.

Czym zwierzęta różnią się od ludzi? Rodzą się, żyją, umierają – jak my. W modlitwach mówią o swoich aspiracjach, kompleksach, małych pragnieniach. Afirmują świat, który je otacza, chociaż ten świat nie odpłaca się im tym samym. A jednak ludzie różnią się od swoich młodszych braci. Stojąc na szczycie hierarchii zwierzęcej, człowiek zabija ptactwo, zwierzynę leśną, małe organizmy niezbędne w przyrodzie. Nie robi tego z głodu, ale często dla własnej korzyści i perwersyjnej przyjemności. Posługując się słowami ludzi, którym los zwierząt nie jest obojętny, układamy na scenie kolaż, potrząsamy zielonym kalejdoskopem. „Czyńcie sobie ziemię poddaną” – to zdanie zrobiło furorę wśród myśliwych, rzeźników, kłusowników. A może to złe tłumaczenie? Może dobry Bóg powiedział „Czyńcie sobie ziemię przyjazną”?

Wydarzenie jest kolejnym organizowanym w ramach programu Przestrzenie Sztuki, którego operatorem jest rzeszowski Teatr. Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Barbara Napieraj

Dekoracje: Weronika Krupa

Występują: Aleksandra Bałda, Milenia Cichoń, Dominika Cynkarz, Agata Dral, Karol Ficek, Cezary Krata, Mieszko Kozaczuk, Miłosz Pelc, Bartosz Rułka, Miłosz Szwed

 

Iwona Kosztyła