7 października 2021

Ekspozycja jest prezentowana w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie (ul. Szopena 23).

11 października 2021 r. o godz. 11.00 w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, przy ul. Szopena 23 odbędzie się prezentacja nowoczesnej, multimedialnej wystawy „20 – 40 – 20”, która jest niezwykłą podróżą po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat konkretnych historycznych postaci.

Wystawa „20 – 40 – 20” czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN, powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodziliśmy w roku 2020: setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej. Rok 1920 jest dla Polaków symbolem wielkiego tryumfu, natomiast rok 1940 już zawsze będzie kojarzony z katyńskimi dołami, czyli z ludobójstwem – ­jednym z najokrutniejszych w historii ludzkości. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.

Wystawa była tworzona z myślą o młodych odbiorcach, korzystających z nowoczesnych technologii. Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów pięciu postaci. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.  

Ekspozycja jest prezentowana w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie (ul. Szopena 23). 

Iwona Kosztyła