13 maja 2020

Już od niedzieli 17 maja będzie można odwiedzić Muzeum Regionalne w Stalowej Woli po dwumiesięcznej przerwie.

 Na publiczność czeka sporo zmian organizacyjnych, ale i nowe propozycje wystawiennicze. Obok znanych już wystaw stałych: „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”, „Alfons Karpiński ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli” i „Galeria przez dotyk”, udostępnione zostaną także nowe wystawy czasowe. Tym razem będzie to uczta szczególnie dla miłośników dizajnu i sztuki współczesnej.

Elementarz polskiego dizajnu

W głównym budynku, przy ulicy Sandomierskiej 1, otwarta zostanie wystawa Elementarz polskiego dizajnu, którą entuzjastycznie odebrano w wielu miastach Polski, Europy i świata (Korea i Kanada). Pokazuje 100 lat polskiego dizajnu oczami najlepszych polskich grafików. Wystawa to nie tylko 100 obiektów i 100 ich plastycznych interpretacji, to także 100 historii: o projektantach, o potrzebach, o marzeniach, o możliwościach i o ograniczeniach. Opowiada nie tylko o konkretnych projektach. Pokazuje też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest dizajn – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Ekspozycja ta łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. Prezentacja projektów w porządku chronologicznym ukazuje, że w 100-letniej historii polskiego dizajnu pewne materiały, tematy i formy powracają, przyjmując wciąż nowe oblicza. Ekspozycja kierowana jest do szerokiej publiczności, także najmłodszego pokolenia. Powstała z okazji obchodów stulecia Niepodległości Polski.

Wystawie towarzyszy publikacja dostępna w muzealnym sklepie on-line.

XXL

Wystawa „XXL” to druga ekspozycja przygotowywana na otwarcie Muzeum. Będzie ją można zobaczyć na parterze Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Ekspozycja prac Tomasza Kręcickiego miała swoją premierę we wrześniu ubiegłego roku w BWA w Tarnowie. W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli – instytucji będącej koproducentem „XXL” – ekspozycja miała otworzyć się w lipcu bieżącego roku. Jednak sytuacja się zmieniła, przez co stalowowolska wersja wystawy znacznie różni się od ekspozycji tarnowskiej. Zasadniczej zmianie nie uległa jednak tematyka i problematyka malarstwa Tomasza Kręcickiego. „XXL” jest zatem wystawą o rozumianej dosłownie i w przenośni wielkości, a ogniskuje się na charakterystycznych motywach twórczości artysty oraz przepracowywanych przez niego wciąż problemach i zagadnieniach, spośród których najbardziej istotnymi są: skala, realizm, dowcip, męskość, jak również estetyka amerykańskich filmów drogi, malarstwa Eda Ruschy oraz muzyki spod znaku shoegaze.

Nowe zasady zwiedzania Muzeum

Muzeum wznawia swoją dostępność dla publiczności, ale przy zachowaniu nowych, bardzo wysokich standardów bezpieczeństwa, potwierdzonych przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Stalowej Woli. Przed planowaną wizytą należy się więc zapoznać z nowymi zasadami zwiedzania.

Iwona Kosztyła