4 grudnia 2020

Spacer możliwy jest dzięki aplikacja „Wirtualne Muzeum Ziemi Leżajskiej”.

Poza zwiedzaniem muzeum w przygotowanej specjalnie dla Państwa aplikacji jest również możliwość odwiedzenia wielu historycznych miejsc usytuowanych na terenie Powiatu Leżajskiego jak też poza jego granicami. Aplikacja doposażona jest w głos lektora dlatego też dla pełni jej wykorzystania konieczne jest włączenie fonii.

Dzięki aplikacji wirtualnego Muzeum Ziemi Leżajskiej będziecie Państwo mogli przenieść się do  muzeum oraz zwiedzać jego pomieszczenia, przybliżać eksponaty oraz oglądać je w wizualizacji 360 stopni. Ponadto osoba korzystająca z aplikacji będzie mogła zapoznać się ze szczegółowymi opisami wybranych eksponatów.

Aplikacja „Wirtualne Muzeum Ziemi Leżajskiej” to swoisty interaktywny spacer wirtualny po muzeum, ale z wykorzystaniem wszelkich form edukacyjnych i poznawczych stosowanych w wirtualnych spacerach po muzeach jak audiodeskrypcja, opisy, funkcje dla osób z niepełnosprawnością, kody QR, itd. Wirtualny spacer umożliwi Państwu bez wychodzenia z domu spacerować po wnętrzach Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz zabierze państwa w podróż po Powiecie Leżajskim.

Aplikacja do interaktywnego zwiedzania Muzeum Ziemi Leżajskiej umożliwi Państwu zwiedzanie muzeum i jego zbiorów w dowolnym momencie, bez względu na ograniczenia związane z epidemią, a także bez względu na ograniczenia dla osób z niepełnosprawnością. Aplikacja działa z  wykorzystaniem Internetu na komputerach stacjonarnych, tabletach oraz smartfonach wykorzystujących wszelkie oprogramowania.

Aby skorzystać z aplikacji należy przejść do wskazanego odnośnika – >  www.3d.muzeum-lezajsk.pl  lub poprzez stronę muzeum-lezajsk.pl  – > Wirtualne Muzeum Ziemi Leżajskiej

Poza utworzeniem „Wirtualnego Muzeum Ziemi Leżajskiej”, projekt zakładał także powstanie katalogu zbiorów cyfrowych on-line, do którego serdecznie zachęcamy. W katalogu tym można zapoznać się ze zdigitalizowanymi i najbardziej reprezentatywnymi muzealiami, w których posiadaniu jest placówka. Myślą przewodnią, która przyświecała placówce w tworzeniu projektu było dążenie do długofalowej poprawy dostępu społeczeństwa do dóbr związanych z dziedzictwem materialnym naszego regionu, docieranie do użytkowników z niepełnosprawnością, dotarcie do zwiedzających z różnych zakątków naszego kraju, dążenie do długofalowej poprawy dostępu do wybranych kolekcji muzeum oraz przede wszystkim zwiększeniem zainteresowania młodego pokolenia kulturą oraz tradycją związaną z Ziemią Leżajską.

Wszystkie zdigitalizowane obiekty muzealne zostały uzupełnione o niezbędne opisy merytoryczne oraz metadane techniczne, które przygotowane zostały przez pracowników muzeum. Udostępniony katalog zbiorów będzie w przyszłości powiększany o kolejne zdigitalizowane muzealia.

Zbiory cyfrowe można przeglądać pod linkiem:  http://muzeum-lezajsk.pl/zbioryonline/  lub poprzez stronę internetową Muzeum Ziemi Leżajskiej

 

 

Iwona Kosztyła