8 maja 2021

Feeria barw, siła wyobraźni i popis talentów – tak można podsumować konkurs Malujemy Pastelami organizowany przez Tarnobrzeski Dom Kultury. Znamy już laureatów 22. edycji.

Tematem tegorocznego konkursu plastycznego „Malujemy pastelami” był świat wyobraźni. Uczestnicy mieli za zadanie wykonanie prac w formacie 50 cm x 70 cm przy użyciu dowolnych pasteli. Konkurs skierowany był do młodych artystów z terenu 3 województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Nadesłano ponad 80 prac w trzech kategoriach wiekowych. Wśród laureatów są tarnobrzeżanie, także osoby z Lubartowa, Modliborzyc, Mielca i Świdnika, ale najwięcej nagród zdobyli uczestnicy z Biłgoraja (7) i Lublina (5).

Oprócz nagród głównych, w konkursie przyznano także nagrody specjalne, które ufundowało Stowarzyszenie Pastelistów Polskich. Pełną listę wszystkich laureatów można znaleźć na stronie internetowej Tarnobrzeskiego Domu Kultury: www.tdk.tarnobrzeg.pl.

W komisji artystycznej zasiadali: Bernadetta Stępień – prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Piotr Woroniec – prezes Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Katarzyna Pisarczyk – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, Stanisław Dziubak – artysta plastyk z Tarnobrzeskiego Domu Kultury oraz Karolina Bednarska – artysta plastyk, instruktorka TDK i koordynatorka konkursu.

Członkowie komisji zgodnie podkreślili, że prace prezentowały bardzo wysoki poziom, były zaskakujące pod względem różnorodności i ujęcia tematu. Dlatego też werdykt był efektem długich dyskusji i kilkugodzinnych obrad. Ze względu na wysoki poziom prac, członkowie komisji zdecydowali, że nie będą przyznawać miejsc, tylko równoważne nagrody i wyróżnienia.

Jurorzy wyrazili nadzieję, że w przyszłości spotkają młodych laureatów w galeriach sztuki, czy na plenerach. Pogratulowali także opiekunom artystycznym, którzy pracowali z podopiecznymi nad przygotowaniem prac do konkursu.

Z powodu pandemii nie mógł się odbyć tradycyjny wernisaż i spotkanie z uczestnikami. Wystawę prac można jednak oglądać na stronie TDK, a po otwarciu będzie dostępna dla widzów także w Galerii TDK.

 

Iwona Kosztyła