21 maja 2021

W ramach tegorocznej „NOCY MUZEÓW” Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna przy Górze Śmierci w Paszczynie bezpłatnie udostępni wszystkim chętnym swoje wystawy.

Atrakcją ” Nocy Muzeów” 29 maja będzie otwarcie o godz. 18.15 nowej wystawy czasowej „Życie żołnierza polskiego w świetle korespondencji prowadzonej z obozów jenieckich Gross Born, Murnau, Neubrandenburg oraz Woldenberg”.

Z nimi związana jest niezwykle interesująca historia „odrutowanych znaczków” i dzieje poczt polskich w niemieckich obozach jenieckich. Warto bowiem wspomnieć, że w zorganizowanych na terenie Rzeszy i ziemiach okupowanych, w obozach jenieckich, Niemcy pozwolili na funkcjonowanie oficjalnej poczty i wymianę korespondencji. Na szczególną uwagę zasługują materiały korespondencyjne, jakie powstały w obozach, które tworzone były przez samych jeńców polskich. W wystawie wykorzystano zbiory Sebastiana Zaborniaka, kolekcjonera z Paszczyny.

 

Zwiedzanie Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie z okazji „Nocy Muzeów”, będzie możliwe tylko zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. W każdym z trzech baraków Ekspozycji będzie mogło przebywać równocześnie, zgodnie z aktualnie obowiązującą normą nie więcej niż 1 osoba na 15 m. kw.

 

Iwona Kosztyła