8 grudnia 2021

Spektakl odbędzie się 12 grudnia 2021r. ( niedziela) o godz. 14:00 i 16.30

Co jest najważniejsze w życiu?  Odpowiedzi na tak postawione pytanie jest pewnie tyle, ilu odpowiadających. Teatr Maska zaprasza na spektakl „Opowieść wigilijna” w reżyserii Czesława Sieńko. Spektakl jest pełną rozmachu, stylową, zrealizowaną w wiktoriańskim klimacie adaptacją opowiadania Karola Dickensa pod tym samym tytułem.

Dla bohatera opowieści, Ebenezera Scrooge’a, najważniejsze są pieniądze. To właśnie one czynią człowieka ważnym i wpływowym, dają władzę nad innymi, a tym samym są kluczem do szczęśliwego życia. Nic więc dziwnego, że Scrooge od lat każdą chwilę poświęca na powiększanie swojego majątku. Szukając okazji do zarobku, nie zauważa jednak, że z każdym mijającym rokiem staje się coraz bardziej niewolnikiem swojego bogactwa. Nie spostrzega, że tak rozpanoszyło się ono w jego sercu i umyśle , że nie zostało w nim miejsca dla niczego i nikogo innego.

Właściwie od wielu lat to nie on posiada pieniądze, lecz pieniądze posiadają jego… Czy jest dzięki temu szczęśliwy? Zapytany o to pewnie wzruszyłby ramionami i odburknął, że nie ma czasu na takie bzdury. Może dodałby, że byłby szczęśliwszy, gdyby inni ludzie nie szukali ciągle okazji, by sięgnąć do jego kieszeni. I pewnie nie zmieniłby nic w swoim życiu, gdyby nie pewna niezwykła Wigilijna noc i szczególni, choć nieco przerażający goście – duchy przeszłych, obecnych i przyszłych Świąt Bożego Narodzenia. Przyglądając się pokazywanym przez duchy wydarzeniom ze swojego życia, Ebenezer ma okazję, by poddać osądowi słuszność swoich decyzji i życiowych wyborów…

 

 

Iwona Kosztyła