28 lutego 2020

Projekty filmowe można zgłaszać do 27 marca 2020 r.

Powstałe w wyniku konkursu filmy, mają stanowić zapis dziedzictwa kulturowego i społecznego regionu; upamiętniać osoby (postaci historyczne, przedstawicieli środowisk twórczych i naukowych, sportowców, społeczników oraz inne osoby utożsamiane z regionem) i grupy społeczne, ich wkład w budowanie wizerunku regionu oraz życie codzienne; dokumentować istotne dla regionu wydarzenia, miejsca, elementy spuścizny, inicjatywy społeczne, które są ważne dla kultury i historii regionu.

Program “Podkarpacka Kronika Filmowa” wspiera powstawanie filmów ukazujących region w kontekstach aktualnych i historycznych, w formie krótkometrażowych dokumentów, animacji i realizacji fabularnych. Program ma sprzyjać tworzeniu warunków do rozwoju produkcji filmowych na Podkarpaciu oraz dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu.

Łączna pula środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów filmowych wynosi 80 000 zł, a maksymalna kwota wsparcia jednego projektu to 20 000 zł. 

Szczegóły dotyczące procedury składania wniosków oraz dokumenty niezbędne do wzięcia udziału w konkursie znajdą Państwo na stronie internetowej Podkarpackiej Komisji Filmowej:  http://podkarpackiefilm.pl/pl/fundusze/kronika-filmowa/295-podkarpacka-kronika-filmowa-2020

To już piąta odsłona konkursu. Na naszej stronie internetowej znajdą Państwo bazę produkcji oraz ZWIASTUNY filmów powstałych w ramach konkursu Podkarpacka Kronika Filmowa od jego pierwszej edycji, która miała miejsce w 2016 roku.  http://podkarpackiefilm.pl/pl/filmyy/filmografia-podkarpacka-kronika-filmowa

Zasoby “Podkarpackiej Kroniki Filmowej” obejmują już ponad 20 krótkometrażowych filmów traktujących w interesujący sposób o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z regionem. Ich premierowe projekcje cieszą się dużą frekwencją i pozostają w widzach na dłużej, ze względu na bliską im, lokalną tematykę. 

Podkarpacka Komisja Filmowa działa w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Program “Podkarpacka Kronika Filmowa” realizowany jest ze środków pochodzących z Województwa Podkarpackiego.

 

Iwona Kosztyła