2 lutego 2022

Wystawa będzie czynna do 28 sierpnia 2022 r.

Od 30 stycznia w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli będzie można zobaczyć rzeźbę ludową Jana Puka z jego prywatnych zbiorów. Twórca i regionalista znany dobrze koneserom sztuki ludowej zachwyca realizacjami, które ilustrują dawne życie w lasowiackiej wsi. Tym razem rzeźbom towarzyszą zbiory etnograficzne stalowowolskiego muzeum, które tworzą wspólnie z nimi przestrzeń dla wspomnień.

Wystawa pn. Takie było lasowiackie życie… Dawna wieś w rzeźbie Jan Puka zaprezentuje sylwetkę i prace artysty ludowego, przedstawiciela starszego pokolenia zanurzonego w tradycji i kulturze ludowej Lasowiaków. Jan Puk to wyjątkowy twórca, który poświęca swoje życie pięknej idei podtrzymywania pamięci o kulturze ludowej regionu lasowiackiego. Od wielu już lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w tej części województwa podkarpackiego ludowym rzeźbiarzem, gawędziarzem, poetą, kronikarzem. W jego domu w Trześni (gm. Gorzyce), swoistym małym muzeum, goszczą badacze kultury ludowej, regionaliści, nauczyciele oraz liczne grupy wycieczkowe, które z ciekawością oglądają drewniane rzeźby: kapliczki, ruchome zabawki, przedstawienia dawnych zajęć wiejskich, rzeźby patriotyczne, proste instrumenty. Artysta za swoją otwartość, bezpośredniość i pasję zyskał uznanie w wielu środowiskach kultury. Na przestrzeni ponad trzydziestoletniej już pracy twórczej przygotowywano mu liczne wystawy w szkołach, bibliotekach, ośrodkach kultury. Jego rzeźby, a zwłaszcza zabawki, znalazły się w kolekcjach prywatnych i muzealnych. Chętnie dzieli się również swoją wiedzą o historii i tradycji regionu lasowiackiego. Pełen entuzjazmu uczestniczy w prelekcjach i spotkaniach poświęconych kulturze ludowej, na których ubrany w lasowiacki strój, z niepowtarzalnym urokiem gawędzi o dawnym życiu u Lasowiaków. Nadal niezmiennie od lat 80. XX w. tworzy rzeźby i zabawki, zaskakując coraz nowszymi pomysłami i tematami.

W 1996 roku do tworzącej się kolekcji etnograficznej Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli trafiły podarowane przez Jana Puka przedmioty – pierwsze eksponaty – które zebrał jeżdżąc po okolicznych wioskach, ratując je od zniszczenia. W zestawie muzealnym znalazły się również jego ludowe zabawki, które do dzisiaj mają szczególne miejsce w dorobku twórcy.

Ekspozycja w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli przybliży młodszemu pokoleniu dawne życie w lasowiackiej wsi, które artysta zilustrował i zachował dzięki swojemu talentowi i umiejętności kształtowania i obróbki drewna. O dawnym świecie opowie również w filmie zrealizowanym przez muzealników pt. „Życie Lasowiaków we wspomnieniach Jana Puka”. Kustosz Elżbieta Skromak, pomysłodawczyni ekspozycji, podsumowuje – Wystawa i film są efektem wieloletniej bardzo dobrej współpracy z panem Janem Pukiem. Jego jakże ciekawej i wartościowej sztuce ludowej towarzyszyć będą również eksponaty etnograficzne ze zbiorów naszego muzeum. Na ekspozycji pojawiają się one także w zminiaturyzowanej postaci w wyrzeźbionych przedstawieniach. Autorką aranżacji ekspozycji Iwony Pityńska-Iskra.

Do wystawy przygotowana została ciekawa oferta edukacyjna skierowana do najmłodszych i dorosłych. – Zarówno podczas lekcji muzealnych, warsztatów, jak i rodzinnych niedziel oraz innych planowanych wydarzeń będzie można poznać dawno zapomniane wiejskie rzemiosła, zobaczyć jak powstają powrozy czy też spróbować samodzielnego robienia masła. Muzealni edukatorzy przybliżą m.in. drogę, jaką pokonuje ziarno, by stać się bochenkiem chleba, ale też ciężką pracę na roli. Zwiedzający poznają również, jak ważna była na wsi samowystarczalność, a co za tym idzie umiejętności, wiedza oraz życie zgodne z naturą – mówi Beata Trybuła, koordynatorka działu edukacji w stalowowolskim muzeum.

Wystawa będzie czynna do 28 sierpnia 2022 r.

Iwona Kosztyła