29 maja 2019

fot. materiały organizatora

40 wydarzeń, 7 koncertów i 200 artystów – tak w skrócie prezentuje się tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie. W tym roku wydarzenie potrwa 3 dni i odbędzie się od 21 do 23 czerwca.

Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury odbędzie się w Rzeszowie po raz 9. Głównymi organizatorami od lat Narodowe Centrum Kultury oraz Miasto Rzeszów i przede wszystkim Estrada Rzeszowska. W tym roku festiwalowi towarzyszy 10 rocznica powstania Partnerstwa Wschodniego. Wschód Kultury oprócz Rzeszowa organizowany jest w Białymstoku i Lublinie. Ideą festiwalu jest współpraca artystów wielu państw.

Podczas tegorocznej edycji wzorem lat poprzednich na rzeszowskich bulwarach znajdzie się Klub Festiwalowy gdzie będą odbywać się warsztaty czy pokazy filmowe. Tam też przez trzy dni będzie można spróbować jedzenia z rożnych zakątków świata, które serwować będą food tracki.

Wschód kultury to jak co roku, muzyka, teatr, film czy taniec. W piątek, 21 czerwca na przykład w Podziemnej Trasie Turystycznej odbędzie się UCHO – Dźwiękowy Wehikuł, a także Koncert Główny na Stadionie Miejskim. W tym roku bez zagranicznej gwiazdy, a z większym naciskiem na kolektywy.

W tym roku w duetach artystów z polski i ze wschodu zobaczymy m. in Grzegorza Hyżego z białoruską grupa NaviBand czy rapera O.S.T.R. z Vali Bogheanem z Mołdawii. W duetach wystąpi jeszcze Natalia Kukulska i  The Dumplings. Koncert poprowadzi Bovska, a na scenie wystąpi także grupa Tulia.

Z informacji organizatorów – w tym roku NCK przeznaczyło na festiwal 1 mln zł, a miasto Rzeszów 1 mln 450 tys.

Artur Sołek