2 października 2020

Tarnobrzeżanie pamiętają o swoich dawnych sąsiadach… W rocznicę wypędzenia żydowskich mieszkańców przez hitlerowców odbędzie się marsz pamięci i spotkanie.

„Shabbat Tarnobrzeg” to wieczór upamiętniający wydarzenia z 2 października 1939 r. To dzień, w którym wielu żydowskich mieszkańców przedwojennego Tarnobrzega usłyszało, że nie mają już domu, swojego miasta, swojego miejsca na ziemi. Niemcy wypędzili ich za San do sowieckiej strefy okupacyjnej, wcześniej ograbiając z całego majątku. Przekraczanie rzeki w okolicach Radomyśla i w pobliżu Sieniawy miało dramatyczny przebieg, bo wielu utonęło. Większość już nigdy nie wróciła do swojego domu.

W rocznicę wypędzenia naszych sąsiadów organizatorzy proponują odwiedzić kilka ważnych miejsc w Tarnobrzegu i przypomnieć ich historię.

W piątek 2 października odbędzie się Marsz Pamięci. O godzinie 16.00 uczestnicy z lampionami w dłoniach zbiorą się na żydowskim cmentarzu w Tarnobrzegu. Dalsza trasa będzie prowadzić spod ohelu przed budynek dawnej synagogi (dziś gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej), a potem wszyscy udadzą się do Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Tutaj dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr hab. Tadeusz Zych wygłosi wykład pt. „Zamordowana pamięć – tarnobrzescy Żydzi”. Podczas spotkania przytoczone także zostaną wypowiedzi świadków tarnobrzeskich wydarzeń z 2 października 1939 r. Na koniec akcent muzyczny, który przygotuje Studio Piosenki TDK.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny i otwarty.

 

Iwona Kosztyła