22 lipca 2021

Techniki tworzenia witrażu, stolarstwo, tkactwo i sztuka recyklingu – to tematy, które Muzeum Rzemiosła w Krośnie poruszać będzie podczas „Letniej Szkoły Rzemiosła”. Warsztaty skierowane są dla dzieci i młodzieży i realizowane będą w sierpniu 2021 r. r w pięciodniowych turnusach tematycznych.

„Letnia szkoła rzemiosła” przybliżać będzie tradycyjną kulturę i sztukę, poruszając problematykę współczesnego wzornictwa inspirowanego dawnymi technikami i motywami. Na warsztatach pod okiem twórców związanych z Muzeum Rzemiosła w Krośnie, dzieci i młodzież wykonywać będą prace związane z tematem zajęć. Efekty prac uczestników „Letniej Szkoły Rzemiosła” będzie można zobaczyć na wernisażu, któremu towarzyszyć  będzie pieczenie proziaków i chleba oraz opowieści o tajnikach rękodzieła artystycznego.

 

WARSZTATY Z TECHNIK TWORZENIA WITRAŻU

Termin: 02 do 06 sierpnia 2021 r.

Godziny: 9.00-13.00

Grupa wiekowa: od 8 lat

Cena za kurs: 230 zł

Prowadzący: prof. dr hab. Romuald Kołodziej, kierownik Zakładu Grafiki Projektowej i Serigrafii na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Zajęcie dedykowane są do wszystkich grup wiekowych powyżej 8 roku życia. Warsztaty umożliwia rozpoczęcie fascynującej przygody z artystyczną obróbką szkła i tworzeniem witraży. Uczestnicy poznają różne techniki tworzenia witrażu, stworzą własne dzieło za pomocą łączenia szkła techniką Louisa Comforta Tiffany’ego. Jej opanowanie pozwala na tworzenie witraży, zawieszek i biżuterii witrażowej, a także form przestrzennych np. kloszy do lamp – słynnych lamp Tiffany.

Podczas zajęć uczestnicy warsztatów m.in. dowiedzą się, co to jest technika Tiffany i jakie są podstawowe zasady pracy ze szkłem, taśmą miedzianą oraz cyną lutowniczą; opanują technikę cięcia, obłamywania i szlifowania szkła, nauczą się posługiwać nożem do szkła, szczypcami do obłamywania szkła, szlifierką do szkła i innymi narzędziami służącymi do obróbki szkła; poznają zasady kompozycji, wykonają projekt, a następnie stworzą swój pierwszy witraż; zaznajomią się z technikami patynowania i wykańczania prac.

 

 

 

SZTUKA RECYKLINGU

Termin: 09 do 13 sierpnia 2021 r.

Godziny: 9.00-13.00

Grupa wiekowa: od 8 lat

Cena za kurs: 150 zł

Prowadzący: Piotr Burger, artysta plastyk, preformer, pracownik Muzeum Rzemiosła w Krośnie

 

Na pokazach mody, w galeriach i butikach pojawiają się torebki z opon, sukienki z zasłon, biżuteria ze starych książek. Na konkursach designu mamy meble z bezużytecznych skrzynek, abażury lamp z przetworzonych plastikowych butelek. Żyrandol z czajnika, lampka z formy na babkę. Stare, spatynowane przedmioty dostają nowe życie.

Uczestnicy warsztatów pod okiem artysty rzeźbiarza będą wykonywali małe dzieła sztuki z przedmiotów zapomnianych, niepotrzebnych, niechcianych, niezauważanych, znalezionych w lesie, na parkingu czy na domowym strychu. Z chaosu stworzą obraz, rzeźbę czy instalację artystyczną tworzącą harmonijną, spójną całość.

 

WARSZTATY TKACKIE

Termin: 16 do 20 sierpnia 2021 r.

Godziny: 9.00-13.00

Grupa wiekowa: od 10 lat

Cena za kurs: 170 zł

Prowadzący: Gerard Zając, czeladnik tkactwa, pracownik Muzeum Rzemiosła w Krośnie

 

Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z podstawowymi terminami i urządzeniami tkackimi, dawnymi i współczesnymi sposobami tkania i ich przykładami. Dowiedzą się czym, jest kilim, gobelin, sumak, co to jest krosno, osnowa, kim jest tkacz i dlaczego musi uważać przy tkaniu, aby nie stracić wątku. Będą artystyczne makatki, rozmowy o kłębkach, włóczkach, owcach, lnie i jedwabiu. Młodzi tkacze i tkaczki będą mieli możliwość popracowania na krosienkach, gdzie własnoręcznie wykonają miniaturę tkacką.

 

WARSZTATY STOLARSKIE

Termin: 23 do 27 sierpnia 2021 r.

Godziny: 9.00-13.00

Grupa wiekowa: od 8 lat

Cena za kurs: 150 zł

Prowadzący: Piotr Adamik z pracowni renowatorskiej Muzeum Rzemiosła w Krośnie

 

Warsztaty stolarskie będą przeznaczone dla dwóch grupy wiekowej od 9 lat. Podczas zajęć uczestnicy wykonają między innymi hotele dla owadów, karmniki dla ptaków czy deski do krojenia, a młodsze dzieci zabawki z drewnianych elementów. Podczas wspólnego majsterkowania uczestnicy pod okiem prowadzącego odkryją tajniki stolarstwa, a także zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa podczas pracy z narzędziami. Pod czujnym okiem prowadzących można będzie samodzielnie wkręcać wkręty, piłować, wbijać gwoździe i wiercić otwory, a wszystko to wspólnie, w rodzinnej atmosferze. Dzięki zajęciom dzieci i młodzież przekonają się, że przy pomocy dorosłego lub samodzielnie są w stanie wykonać drewniane zabawki czy proste przedmioty codziennego użytku.

 

Warunkiem przyjęcia dziecka na zajęcia „Letnia szkoła rzemiosła” jest przesłanie lub dostarczenie przez rodziców wypełnionego formularza, zapoznanie się z regulaminem dostępnym na stronie internetowej www.muzeumrzemiosla.pl, a także dokonanie płatności „z góry” na tydzień przed rozpoczęciem zajęć.

 

 

 

Iwona Kosztyła