11 lutego 2022

Wystawa potrwa od 15.02.2022 r. do 18.05.2022 r.

Wystawa czasowa Szkło i ceramika w zbiorach Muzeum Dobranocek ma na celu zaprezentowanie kolekcji przedmiotów ceramicznych i szklanych pochodzących ze zbiorów rzeszowskiego muzeum.

Zwiedzający oglądając ekspozycję będzie miał możliwość zapoznania się z najpopularniejszymi formami ceramicznymi i szklanymi na których umieszczano wizerunki wieczorynkowych postaci, dowiedzieć się o procesie produkcji tychże przedmiotów i ich dużej popularności w codzienności okresu PRL-u oraz niezwykłemu bogactwu i różnorodności form i przeznaczenia. Wystawa przybliży także najbardziej znane manufaktury i wytwórców ceramicznych i szklanych wyrobów ozdobionych wizerunkami bohaterów dobranocek.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie ponad 120 obiektów wśród których zwiedzający będą mogli obejrzeć rozmaite formy szklane i ceramiczne w tym także porcelanowe eksponaty, których cechą wspólną będzie dobranockowy kontekst. Pokażemy m.in. kultowe szklanki „musztardówki” z wizerunkiem Misia Colargola, serwisy porcelanowe, liczne filiżanki, literatki, skarbonki, ceramiczne figurki postaci z wieczorynek czy też popularne bombki choinkowe z Jackiem i Agatką. Większość z tych eksponatów nie była dotąd prezentowana publicznie.

Iwona Kosztyła