22 czerwca 2021

Tegoroczna edycja tej wyjątkowej imprezy w stolicy Podkarpacia odbędzie się 10 i 11 lipca. Na uczestników czekają aż dwa nietuzinkowe koncerty.

10 i 11 lipca 2021 Estrada Rzeszowska zaprasza na trzecią już edycję Toastu Urodzinowego – koncertów celebrujących życie i twórczość Tomasza Stańko. Unikalny muzyczny projekt, w który angażują się czołowe postacie świata jazzu powstał z inspiracji Anny Stańko – córki i wieloletniej managerki artysty. Tym razem wydarzenia upamiętniające Mistrza odbędą się w dwóch lokalizacjach – w BWA i na dziedzińcu Zamku Lubomirskich.

Tomasz Stańko mówił z wielką pewnością: „Czuję się spełniony”. Akceptował cykl życia i śmierci, śmierć jako naturalny element życia. Ta akceptacja to ostatnia mądrość życiowa, którą, jako inspirację nam podarował. Inauguracja cyklu Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko miała miejsce w 2019 roku – w Rzeszowie i Warszawie, symbolicznie – w mieście początku i w mieście pożegnania.

Tym razem wydarzenia upamiętniające mistrza odbędą się w dwóch lokalizacjach – w BWA i na dziedzińcu Zamku Lubomirskich.

 

Z kolei już od 26 czerwca, na ulicach Rzeszowa będzie można poczuć klimat Mistrza. Wszystko to za sprawą wystawy fotografii muzyka autorstwa Jarka Wierzbickiego. Dokumentuje ona ostatnie koncerty, które zagrał Tomasz Stańko.

Fotografie przedstawiają wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich dwóch latach życia Mistrza, w tym z ostatniego koncertu, który odbył się 14 lutego 2018 r. w krakowskim klubie Alchemia. Zobaczymy również fotografie z ostatniego występu na Gali 100-lecia ZaiKS, który odbył się 19 marca 2018 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie, a także z koncertu w warszawskim klubie 12on14 z 22 października 2016 r. oraz z koncertu w Teatrze Roma z 13 listopada 2017 r..

Pasjonatów fotografii i jazzu Estrada zaprasza na spotkanie z autorem wystawy, które poprowadzi Bartłomiej Skubisz. Odbędzie się ono na ul. 3 Maja, w sobotę (26 czerwca) o godz. 17.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iwona Kosztyła