1 lipca 2022

To już trzecia edycja tego wydarzenia.

W programie wydarzenia znalazło się wiele filmowych atrakcji, a organizatorzy dołożyli starań, by wydarzenia odbywały się w najbardziej klimatycznych miejscach Bieszczad. Podkarpacki Szlak Filmowy to przede wszystkim pokazy filmów. W ramach kina plenerowego w Majdanie koło Cisnej i Ustrzyk Dolnych będzie można zobaczyć produkcje sprzed wielu lat, jak psychologiczny dramat wojenny „Ogniomistrz Kaleń” czy „Wilcze echa”. W programie znalazły się także projekcje kina współczesnego – międzynarodowa produkcja „Bandyta” „Serce, serduszko” , „Wielkie zimno” , czy dokumentalna opowieść o Chatce Puchatka „Śniła mi się Połonina” Szczególnym wydarzeniem będą projekcje z cyklu „nakręceni na taśmę”.

Organizatorzy specjalnie na potrzeby wydarzenia przywrócili funkcjonalność staremu i niezwykle klimatycznemu kinu Otryt w Lutowiskach. Widzowie będą mogli zasiąść w oryginalnie zachowanych fotelach i obejrzeć filmy odtworzone z taśmy filmowej 35 mm ze starego projektora, który wiele lat temu służył w tym miejscu. Będzie można zobaczyć kultowe tytuły – zrealizowaną z wielkim rozmachem ekranizację sienkiewiczowskiej powieści „Pan Wołodyjowski” oraz pierwszy eastern „Rancho Texas”

 

Otwarciu Podkarpackiego Szlaku Filmowego tradycyjnie już towarzyszyć będą koncerty muzyki filmowej. Odbędzie się także wielki turniej wiedzy o serialu „Wataha”. Dla sympatyków tej produkcji będzie to nie lada gratka – turniej poprowadzi Leszek Lichota, odtwórca roli Wiktora Rebrowa oraz filmoznawcze prelekcje. Nie zabraknie także atrakcje dla dzieci. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Organizatorem wydarzenia jest Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Województwo Podkarpackie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-30 lipca 2022 r. W Zatwarnicy (24-27 lipca), Lutowiskach (25-26 lipca), Majdanie k. Cisnej (27-28 lipca) Ustrzykach Dolnych (29-30 lipca) .

Szczegółowy program wydarzenia  znajduje się: na stronie: filmowepodkarpacie.pl

 

Iwona Kosztyła