31 stycznia 2020

Przegląd rozpocznie się o godz 10:00 w Hali Sportowej w Starym Dzikowie.

2 lutego 2020 r. w Starym Dzikowie pod hasłem„Wątki Folkloru Ludowego” – odbędzie się Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych, podczas którego zaprezentuje się 11 zespołów obrzędowych z województw podkarpackiego i lubelskiego. W ramach przeglądu będzie także można spróbować tradycyjnych potraw wiejskich przygotowanych przez gospodynie z KGW z gminy Stary Dzików. Gościnnie wystąpi Kapela ODNOWA z Łukawca.

Przegląd rozpocznie się o godz 10:00 w Hali Sportowej w Starym Dzikowie. Wystąpi 11 zespołów obrzędowych z województw podkarpackiego i lubelskiego (z sąsiadujących bezpośrednio z województwem podkarpackim powiatów). W ramach przeglądu będzie także można spróbować tradycyjnych potraw wiejskich przygotowanych przez gospodynie z KGW z gminy Stary Dzików. Gościnnie wystąpi Kapela ODNOWA z Łukawca, która będzie przygrywać do tańca uczestnikom i gościom Przeglądu.

Zespoły zaprezentują bardzo różnorodny i bogaty repertuar, m.in. fragmenty staropolskiego wesela, widowisko ukazujące obróbkę lnu, dotyczące narodzin dziecka i emocji, jakie towarzyszyły temu wydarzeniu, wyrabianie gromnic, tradycje kolędnicze i wiele innych ciekawych obrzędów i zwyczajów, które warto zobaczyć.

Organizatorami Przeglądu są Wójt Gminy Stary Dzików, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu, współorganizuje imprezę Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, zaś patronat honorowy objął Starosta Lubaczowski.

 

Iwona Kosztyła