29 grudnia 2020

Działają pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią i zamknięciem instytucji kultury. Projekty i propozycje możecie śledzić na muzealnych social mediach, profilach Facebook, Instagram, YouTube.

Pracują nad tym, by ciągle być w kontakcie z odbiorcami i na bieżąco informują o nowych wydarzeniach.  „Przygotowaliśmy też dla naszych odbiorców kilka cykli tematycznych, które zainteresują wielbicieli pięknego szkła i porcelany art déco, pasjonatów historii i architektury industrialnej. Każdy znajdzie cos dla siebie –   zapewniają organizatorzy wydarzeń w Muzeum Regionalnego  w Stalowej Woli.

Jest  coś specjalnego dla małych i dużych miłośników kultury ludowej. 

–  Tym razem chcemy pokazać, że muzealne eksponaty mogą inspirować zarówno dzieci jak i dorosłych. Udostępniamy w sieci nasze zbiory z pięknymi ludowymi wzorami, które będzie można zastosować do własnych realizacji artystycznych. Akcja zakończy się wystawą, na której zostaną pokazane nadesłane prace.

Wystarczy śledzić muzealne posty FB i stronę internetową Muzeum, zainspirować się wzorem i załączyć pod postem fotografię dowolnej autorskiej pracy artystycznej powstałej w oparciu o pokazany wzór lub przesłać ją na adres email: eskromak@muzeum.stalowawola.pl – mówi Elżbieta Skromak z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Druga nowość w  mediach społecznościowych dedykowana jest miłośnikom szkła i ceramiki w stylu art déco.

Otwieramy nasze muzealne magazyny, by pokazać Wam najciekawsze obiekty. Muzeum od kilkunastu lat gromadzi kolekcję wyrobów utrzymanych w tej stylistyce, ale szczególną jej częścią jest ponad 300 przedmiotów szklanych. Jej trzonem są szkła wytworzone w Hucie Szkła Gospodarczego „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim oraz Huty Szkła Juliusza Stollego „Niemen” w Brzozówce – czołowych polskich wytwórni okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto posiadamy też kilkadziesiąt obiektów z hut w Ząbkowicach, Zawierciu, Krośnie i Radomsku, a także pojedyncze przykłady ciekawych realizacji z wytwórni czeskich i niemieckich.

Świetnym odbiorem internautów cieszy się cykl filmów poświęconych Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu i obiektom, które gromadzimy na potrzeby powstającego Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dostępne są już cztery odcinki, które można obejrzeć na naszym kanale YT oraz FB.

Jeśli przeczytaliście już nasze posty i obejrzeliście filmy, to czas na podcasty. Możecie odsłuchiwać je w każdej wolnej chwili, zarówno na spacerze jak i podczas świątecznych porządków. Na razie możecie posłuchać odcinków o słowiańskich korzeniach naszej współczesnej kultury, ale w trakcie przygotowania są tematy związane ze świątecznymi tradycjami, które już niebawem będziemy publikować w naszych social mediach.

 

Informacje o  działaniach znajdziecie na :

Stronie internetowej: www.muzeum.stalowawola.pl

Kanale You Tube: https://www.youtube.com/user/muzeumwstalowejwoli

Facebook: https://www.facebook.com/muzeumregionalne.stalowawola

Instagram: https://www.instagram.com/muzeum.stalowawola/

 

 

 

 

 

Iwona Kosztyła