30 lipca 2021

Będzie można zobaczyć około 60 plakacistów z prawie 30 krajów świata.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w partnerstwie z Etno Centrum Ziemi Krośnieńskiej organizuje dwie międzynarodowe wystawy. Ich pomysłodawczyni oraz kuratorka dr Patrycja Longawa zaprosiła do udziału około 60 plakacistów z prawie 30 krajów świata.

 

Na wystawach w Krośnie będzie można zobaczyć prace takich autorów jak: Keith Kitz z USA, Gyula Molnár z Węgier, Arafat Al-Naim z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Luis López z Ekwadoru, Babak Safari z Iranu, Hitoshi Miura z Japonii, Byoung Il Sun z Korei czy Stephan Bundi ze Szwajcarii. Wszystkie reprezentowane kraje to: Argentyna, Białoruś, Bułgaria, Chiny, Cypr, Czechy, Ekwador, Iran, Japonia, Kolumbia, Korea, Macedonia, Meksyk, Niemcy, Pakistan, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Tajwan, Ukraina, Urugwaj, USA, Węgry Włochy, Zjednoczone oraz Emiraty Arabskie. Wśród plakacistów z Polski są natomiast między innymi: Andrzej Pągowski, Mirosław Pawłowski, Monika Starowicz, Patrycja Longawa, Piotr Karczewski, Wiesław Grzegorczyk czy Władysław Pluta.

 

Wystawa „Motywy ludowe” termin: 30 lipca-19 sierpnia 2021 r.

Sztuka ludowa jest wspaniałym dziedzictwem minionych lat. Ten rodzaj etnicznej sztuki charakteryzuje się optymizmem, kolorem, prostotą i przede wszystkim pięknem. Sztuka ludowa jest niezwykle zróżnicowana, nie tylko każdy kraj, ale nawet poszczególne regiony w obrębie jednego państwa, charakteryzowały się pewną odrębnością i miały swoją specyfikę, widoczną zarówno w wytworach plastycznych, wzornictwie, muzyce, jak i rzemiośle. Sztuka ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie przetrwała do dziś, a jej motywy są ponadczasowe. Celem wystawy jest przedstawienie sztuki ludowej pochodzącej z różnych miejsc świata i pokazanie, w jaki sposób jest ona obecna w sztuce plakatu.

 

Wystawa „Legendy ludowe” termin: 20 sierpnia – 12 września 2021 r.

Legendy ludowe z różnych kręgach kulturowych przetrwały do dziś. Mają wspólną tematykę: dotyczą wartości takich jak miłość, przyjaźń, odwaga i uczciwość, oraz uczą rozróżniać dobro i zło. Poszczególne kraje i regiony mają też jednak swoją specyfikę, czyli charakterystyczne postaci oraz motywy. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na różnorodność kulturową oraz porównanie legend ludowych w kontekście globalnym. Organizatorzy chcą także pokazać wspólne, pierwotne korzenie ludowych opowieści i zbieżność zawartych w nich morałów; niezależnie od części świata, w których powstały.

 

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to nowoczesna placówka, która łączy w sobie funkcje muzeum oraz domu kultury. Misją jednostki jest popularyzacja sztuki ludowej oraz inspirowanie do samodzielnego zgłębiania tego rodzaju twórczości.

Iwona Kosztyła