30 czerwca 2020

Wystawę można oglądać w cieklińskim muzeum do końca lipca br.

Jasielski Dom Kultury wraz z Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie jest organizatorem wystawy batików i ikon Marty Wachel, uczestniczki zajęć plastycznych w JDK. 

Pochodząca z Nowej Dęby artystka porusza się bardzo sprawnie w dwóch pozornie odległych i niezależnych obszarach – ikona i batik. I choć obie dyscypliny wydają się być całkowicie odmienne, nadaje im swój niepowtarzalny i indywidualny charakter. Obie wymagają niezwykłej sprawności warsztatowej. Jednak wyjątkowość prac Marty Wachel (jaślanki z wyboru) polega na balansowaniu pomiędzy sztuką naiwną a średniowiecznymi artefaktami. Twórczo związana jest z Jasielskim Domem Kultury, gdzie od 2015 roku uczestniczy w zajęciach Grupy Malarskiej „45+” pod opieką Anny Brożyny.

Marta Wachel jest uczestniczką dwóch wystaw grupowych, zorganizowanych w 2019 roku w JDK: „Mozaika kobiecych pasji” oraz czasowa wystawa batiku „GM 45+”. Jej prace docenione zostały na IX Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Nieprofesjonalnej „Patrząc i Widząc” w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Głogowie Małopolskim (2019), gdzie za „Pietę” i zestaw prac otrzymała III nagrodę.

Iwona Kosztyła