22 lipca 2021

Reaktywacja I Przeglądu Piosenki Prawdziwej.

 

Fundacja Centrum Solidarności zaprasza wszystkich chętnych, amatorów śpiewania do udziału w konkursie na najlepsze wykonanie/interpretację piosenki z pierwszego Przeglądu Piosenki Prawdziwej. Konkurs skierowany jest do osób z Polski, które ukończyły 16 rok życia oraz nie mają ukończonej wyższej szkoły muzycznej. Do wygrania są atrakcyjne nagrody o wartości 4.000, 2.500 i 1.000 zł, oraz udział w koncercie galowym w Gdańsku.

W ramach 40 rocznicy tego kulturalnego i historycznego wydarzenia, Fundacja Centrum Solidarności pragnie przypomnieć piosenki, które z punktu widzenia wszechobecnie panującej wówczas cenzury PRL, były jednym z namacalnych powiewów wolności w tamtym czasie.

Zadaniem konkursowym jest zarejestrowanie w formie nagrania video wykonanego przez siebie, indywidualnie lub w duecie, utworu wybranego z listy piosenek pierwszego Przeglądu Piosenki Prawdziwej i wysłanie na adres Organizatora. Termin wysyłki nagrania upływa z dniem 31 sierpnia 2021 r. Wyboru 20 finalistów dokona komisja konkursowa. Spośród wyselekcjonowanych przez komisję nagrań, które umieszczone zostaną na stronie reaktywacja.fcs.org.pl , internauci wybiorą, w głosowaniu online, 12 finalistów, którzy przyjadą do Gdańska na koncert finałowy. Podczas gali finałowej wystąpi także jeden z laureatów I Przeglądu z 1981 r

Fundacja zaprasza na stronę reaktywacja.fcs.org.pl /konkurs gdzie oprócz informacji szczegółowych na temat uczestnictwa w Konkursie, znaleźć można ogólne informacje oraz materiały archiwalne z I Zjazdu NSZZ Solidarność oraz I Przeglądu Piosenki Prawdziwej

Przegląd Piosenki odbywał się w Hali Olivia, w Gdańsku w dniach 20-22 sierpnia 1981 r. Śpiewano na nim piosenki, które wcześniej mogły być wykonywane jedynie poza oficjalnym „obiegiem”. Logo festiwalu stanowiła zaciśnięta pięść trzymająca mikrofon, autorstwa grafika Jerzego Janiszewskiego, wcześniejszego twórcy logo „Solidarność”. Festiwal został podzielony na dwie części – konkursową i artystyczną. Każdego dnia na specjalnej karcie do głosowania, publiczność oddawała swój głos na jednego, najlepszego ich zdaniem wykonawcę wieczoru. 3 laureatów każdego dnia otrzymywało nagrody. Koncert finałowy miał miejsce 4 września 1981 r. w tym samym historycznym obiekcie. Odbywał się wieczorem, po inauguracji rozpoczynającego się I Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”.

Iwona Kosztyła