22 lipca 2021

Zbiórka odbywa się w ramach projektu „PRZESZŁOŚĆ W PAMIĄTKACH UKRYTA”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Rzeszowa i okolic do wzięcia udziału w zbiórce pamiątek rodzinnych, w ramach projektu „Przeszłość w pamiątkach ukryta – cyfrowa prezentacja dziedzictwa kulturowego regionu z archiwów prywatnych”.

„Podziel się z nami swoją historią” – tym hasłem koordynatorka – pani Barbara Pitera, kierowniczka Działu Komputeryzacji i Procesów Bibliotecznych zachęca do udziału w projekcie.

„Przeszłość w pamiątkach ukryta” to projekt zapoczątkowany w 2014 roku przez pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Celem projektu jest gromadzenie i prezentacja pamiątek pochodzących z archiwów rodzinnych mieszkańców Rzeszowa i województwa podkarpackiego.

Zdjęcia, archiwalia, wspomnienia, dyplomy, świadectwa, odznaczenia, pocztówki oraz inne materiały będące dokumentacją losów rodzin i pojedynczych osób, dziejów zabytków, historii miejskiej architektury, regionalnych tradycji i obrzędów ludowych oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w XIX i XX wieku w miastach i miejscowościach w regionie są najcenniejszymi zbiorami.

WiMBP w Rzeszowie zachęca do przekazywania ich w celi digitalizacji oraz prezentacji na stronie internetowej i zaprasza do współpracy wszystkie osoby, które pragną, by ich pamiątki rodzinne nie uległy zniszczeniu lub zapomnieniu.

Po zeskanowaniu i opracowaniu wszystkie materiały zostają zwrócone ich właścicielom, razem z kopiami cyfrowymi. Prace związane z digitalizacją i udostępnieniem pamiątek wykonywane są bezpłatnie.

Osoby chętne do przekazywania rodzinnych pamiątek w celu digitalizacji oraz prezentacji na stronie internetowej proszone są o kontakt:

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

35-010 Rzeszów, ul. Sokoła 13

Tel.: (17) 8669 441

e-mail: biblioteka@wimbp.rzeszow.pl

Osoba do kontaktu: Barbara Pitera, Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych

 

Zachęcamy również do odwiedzenia strony projektu „Przeszłość w pamiątkach ukryta”.

 

Iwona Kosztyła