22 stycznia 2019

150 tys. e-recept w Polsce wystawiono w ramach programu pilotażowego. Nasze województwo nie brało w programie udziału, ale jak mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, od nowego roku każdy lekarz już e-receptę może wystawić.

Może, ale nie musi, bo lekarze na wdrożenie e-recepty mają czas do końca roku.  Ostateczny termin na wdrożenie systemu w każdej placówce leczniczej w całej Polsce upływa 31 grudnia br. 

Jak dodaje wiceminister, nie ma dnia, aby nowe podmioty nie dołączały do systemu. Jego zdaniem, taka forma recepty to wygoda przede wszystkim dla pacjenta:

Takiej e-recepty nie da się zniszczyć i zgubić, ona zawsze będzie czytelna. Ponadto wszelkie informacje o wystawionych e-receptach, oraz tych papierowych będą dostępne w internetowym koncie pacjenta. To też duże ułatwienie dla farmaceuty, bo recepta będzie czytelna.

Jacek Brodziński, wiceprezes Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, jest podobnego zdania, ale dodaje, że to rozwiązanie ma swoje plusy i minusy:

W oprogramowaniu aptek i gabinetów lekarskich występują wszystkie zarejestrowane w urzędowym wykazie produktów leczniczych opakowania danego leku. Tylko część z nich może być refundowana. Jeżeli lekarz na tradycyjnej recepcie, ale drukowanej, zaznaczy takie opakowanie, które jest zarejestrowane, którego ale nigdy nie było w produkcji, wówczas aptekarz ze zrozumiałych względów nie może recepty zrealizować, bo nikt nigdy takiego opakowania nie widział. Podobnie może być w przypadku e-recepty. Aktualnie aptekarzowi jest łatwiej.

E- receptę w formie elektronicznej można wypisywać od początku miesiąca, ale jak mówi Jacek Brodziński, w nowej formie recepty jeszcze nie widział. Lekarz medycyny Witold Skręt, z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym w Rzeszowie mówi, że placówka pod względem technicznym jest przygotowana do wystawiania e-recept, ale z wdrażaniem nowości poczeka do czerwca.

E-recepte pacjent będzie mógł zrealizować w każdej aptece w Polsce. W gabinecie pacjent otrzyma specjalny kod, który pokaże w aptece. Będzie to wydruk, sms, bądź e-mail. Farmaceuta zeskanuje kod, a pacjent otrzyma leki. Jeżeli będzie kilka pozycji, może wykupić je w razie potrzeby w różnych aptekach. Obowiązek wystawiania elektronicznych recept  wejdzie w życie dopiero w styczniu 2020 roku.

Posłuchaj:

Obecnie e-recepty wystawia 86 podmiotów leczniczych z 60 miast. To oczywiście zmienia się sukcesywnie. 

Agnieszka Radochońska-Kloc