9 lutego 2019

Rzeszowianie poznawali tajniki linorytu. W Rzeszowskim Inkubatorze Kultury, warsztaty z tej tradycyjnej techniki graficznej, zorganizowała Anna Mazur, absolwentka Grafiki w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

W piątkowy wieczór, Rzeszowski Inkubator Kultury wypełnił się artystami i nie tylko. Wiele osób, które wyraziły chęć podjęcia nauki techniki linorytu, ze sztuką nie miały nic wspólnego. Pod czujnym okiem Anny Mazur powstawały odbitki graficzne, przedstawiające m.in. zwierzęta. Linoryt jest techniką wypukłodruku, która polega na wycinaniu elementów na matrycy stworzonej z linoleum. Na elementy, które pozostaną na matrycy nienaruszone za pomocą wałka zostaje nałożona farba, a następnie przyłożona na to kartka i przez docisk farba zostaje przeniesiona na papier i powstaje grafika. – tłumaczyła Anna Mazur prowadząca warsztaty.

Spotkanie miało na celu pokazanie, że linoryt jest nieskomplikowaną techniką, a odbitka graficzna może powstać przy użyciu domowych sposobów. Każdy może tworzyć linoryt w domu, dlatego użyłam tutaj do odbijania wałka, użyłam również wałka gąbkowego i akrylu. Linoleum, czy dłutka również są ogólnodostępne w sklepach. – dodaje Anna Mazur.

Warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem. Zadaniem każdego uczestnika było stworzenie własnej grafiki. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że dłubanie w linoleum jest relaksującą i inspirującą zabawą. 

Arleta Blok