4 lutego 2021

Na Podkarpaciu na badania mammograficzne zgłasza się jedynie co 3 mieszkanka regionu. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem.

Kobiety nie zgłaszają się na badania profilaktyczne. Pandemia spowodowała spadek i tak niskiej zgłaszalności na badania – mówiła na naszej antenie Łucja Bielec, prezes Fundacji SOS Życie, która od 25 lat prowadzi akcje zachęcające panie do profilaktyki. Każdego dnia u 45 Polek diagnozuje się raka piersi, a u kolejnych 10 raka szyjki macicy. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia na Podkarpaciu na badania mammograficzne zgłasza się jedynie co 3 mieszkanka regionu. Łucja Bielec powiedziała w porannym programie Radia VIA, że pandemia zniweczyła lata pracy w zakresie edukacji kobiet na temat profilaktyki.

Łucja Bielec przypomniała, że nowotwory są podstępną chorobą. Przez wiele lat mogą nie dawać objawów, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Na Podkarpaciu można je wykonać bezpłatnie w 22 przychodniach, które mają podpisane umowy z NFZ. Panie mogą także skorzystać z badań mamograficznych i cytologicznych w cytomammobusie Fundacji SOS Życie, który od dziś do środy 10 lutego będzie stacjonował w Radomyślu Wielkim. Przebadać można się w godz. od 9 do 17, po wcześniejszej rejestracji pod nr 17 582 40 60.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska