17 stycznia 2022

Każda dorosła kobieta powinna wykonywać badanie cytologiczne regularnie – mówiła w Radiu Via Łucja Bielec, prezes Fundacji SOS Życie z Mielca.Dziś rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Nowotwór ten jest czwartym najczęściej występującym schorzeniem onkologicznym u kobiet, a zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. Na świecie każdego roku ta choroba zabija ponad 300 000 kobiet, w tym około 2 000 w Polsce.

Kobiety wciąż zapominają o tym, żeby się badać – mówiła w Radiu Via Łucja Bielec, prezes Fundacji SOS Życie z Mielca. Tymczasem, rak szyjki macicy, w przeciwieństwie do większości innych nowotworów, może zostać wykryty zanim zacznie zagrażać życiu. Wystarczy podstawowe badanie, jakim jest cytologia – podkreślała Bielec.

Na badania nie jest potrzebne żadne skierowanie. Każda dorosła kobieta powinna wykonywać badanie cytologiczne regularnie – mówiła na naszej antenie Łucja Bielec.

Przez dwa najbliższe miesięce cytomamobus Fundacji SOS Życie będzie odwiedzał gminy powiatu mieleckiego i dębickiego. Badania można wykonać także w stacjonarnych poradniach. Ich wykaz publikujemy na naszej radiowej stronie internetowej. Zobacz tutaj

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska