21 marca 2022

W podkarpackich lasach wiosnę w przyrodzie już widać i czuć – mówiła w Radiu VIA Magdalena Misiorowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów państwowych w Krośnie.

Dziś Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Magdalena Misiorowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie W Podkarpackich mówiła w Radiu VIA, że lasach wiosnę w przyrodzie już widać i czuć. Ze snu obudziły się zwierzęta, które w zimie hibernują, a niektóre z gatunków wydają już na świat potomstwo.

W roślinności także już widać zmiany. W lasach kwitną geofity, zauważyć można cebulice czy wawrzynka wilczełyko, a na kwiatach usiada motyl cytrynek, uważany za zwiastun wiosny. Magdalena Misiorowska powiedziała, że już można zauważyć powracające żurawie i gęsi, a w lasach słychać odgłosy kosów, ziemb, rudzików czy dzięciołów.

Dziś obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ zwraca uwagę na to jak ważną rolę w środowisku odgrywają lasy. Na Podkarpaciu dominują lasy bukowo-jodłowe, będące częścią Puszczy Karpackiej. Zdecydowana większość drzewostanu jest w doskonałej kondycji – mówiła na naszej antenie Magdalena Misiorowsk. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów leśnicy zapraszają na spacer po leśnych ścieżkach, który odbędzie się w najbliższą sobotę 26 marca, we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Godziny i miejsce spotkania zostaną podane na stronie internetowej nadleśnictw.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska