7 kwietnia 2021

Na początku wiosny szczególnie aktywne i niebezpieczne są nimfy.

Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na te pajęczaki. Na początku wiosny szczególnie aktywne i niebezpieczne są nimfy, które szukają żywiciela – mówiła na naszej antenie Małgorzata Witas z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Dlatego po powrocie do domu dokładnie oglądajmy swoje ciało – mówiła Małgorzata Witas. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza – na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych. Najlepiej po powrocie do domu wziąć prysznic, bo ile dorosłego osobnika możemy zauważyć gołym okiem, to nimfę trudno dostrzec – dodała.

W Polsce do najczęstszych chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Jeszcze 5 lat temu notowano 20 tys. przypadków boreliozy w całym kraju. W pierwszym kwartale tego roku do inspekcji sanitarnej zgłoszono ponad 1200 zachorowań, na Podkarpaciu 84 przypadki. Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska