27 maja 2021

Kandydat na prezydenta Rzeszowa, Marcin Warchoł w czasie konferencji prasowej, przedstawił koncepcję zagospodarowania Zamku Lubomirskich, który przejdzie na własność miasta, a znajdujący się w nim sąd okręgowy zyska nowy budynek na Drabiniance.

Jak podkreślił kandydat, w kubaturze budynku przy odpowiedniej przebudowie udałoby się zmieścić zarówno salę operową, jak i np. teatr muzyczny czy teatr baletowy.

 

Obecny na konferencji Andrzej Szypuła dyrygent, kompozytor i Prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego powiedział, że środowisko muzyczne czekało na ten moment. 

 

Kluczowym założeniem kandydata na Zamek Lubomirskich jest jednak jego uniwersalność oraz plan zbilansowania obiektu, który stanie się dochodowy. Obiekt ten miałby wymiar zarówno miejsca rozwoju kultury, walory turystyczno-muzealne, ale także otwartości na mieszkańców i działania komercyjne, stworzenie sal do wynajmu na konferencje, wykłady, spotkania biznesowe, ale również utworzenie w tym miejscu powierzchni dla gastronomii – pod klimatyczne restauracje czy kawiarnie.

 

Agnieszka Bojda